2021 Main Stage

Michael Cleveland & Flamekeeper

Billy Droze

The Jacob Jolliff Band

The Po’ Ramblin’ Boys

David Peterson & 1946

Circus No. 9

AJ Lee & Blue Summit

Maria Droze

Bill And The Belles

Zink & Company

Rock Hearts

Beg, Steal Or Borrow

Grain Thief

Still Pickin’

The Platescrapers

2021 Housatonic Stage

Eugene Tyler Band

Jack Jolie

The Dale & Darcy Band

Bend In The River

Four Bridges

The Jamblers

Sleepy Hollow String Band

The Grillbillie Project

Moonshine Falls

The Squeezebox Stompers

2021 Telefunken Band Competition

The Bad Oats – Winner

The Green Sisters – Fan Favorite

West King String Band

On The Trail

2019 Main Stage

81 South
Bill Thibodeau Band
Damn Tall Buildings
David Davis & The Warrior River Boys
The Feinberg Brothers
Frank Solivan & Dirty Kitchen
FY5
Nothin’ Fancy
Phil Leadbetter & The All-Stars of Bluegrass
Pretty Saro
Red Molly
Ruta Beggars
Travelin’ McCourys
Unspoken Tradition
Wide open Spaces

2019 Showcase Stage

The Bluegrass Nighthawks
Angry O’Haras
Still Pickin’
Sweetcake Mountain & Friends
The Plate Scrapers
Angry O’Haras
Wide open spaces
Jack Jolie
81 South
Yard Sale
Restless Mountain Bluegrass Band
The Beantown Buckaroos
Grain Thief
The Grillbillie Project
Big Draw
Five In The Chamber
Switch Factory
Planet Zydeco

2019 BAND COMPETITION

The Plate Scrapers – Winner
Grain Thief – Fan Favorite
Restless Mountain Bluegrass Band
Switch Factory

2018 Main Stage

Tim O’Brien Band
Balsam Range
Flatt Lonesome
The Virginia Ramblers
Kristy Cox & Calder Highway With Jerry Salley
The Karl Shiflett and Big Country Show
The Honey Dew Drops
Flashback
Dale Ann Bradley
Beg, Steal or Borrow
Corn Fed Dogs
The Zolla Boys
Mike Mitchel Trio

Showcase Stage

Bend In The River
Wide Open Spaces
Grass Routes
Andrew Bohrmann
Open Mic with Jack Jolie
The Zolla Boys
River Bones Band
Jack Jolie
Still Pickin’
Sinner’s Pie
Black Jack Crossing
Dale & Darcy Band with Neil Rossi
Seat Of Our Pants
Jackson’s Island
Restless Mountain Bluegrass Band
BluesGrass
One Way Track
Cajun/Zydeco Dance with The Squeezebox Stompers

TELEFUNKEN Band Competition

Collinsville String Band
Blackjack Crossing
Pretty Saro
River Bones Band

2016- Main Stage

Abby Hollander Band          Video

Alison Brown                    Video

Colebrook Road                     Video

Claire Lynch                          Video

The Del McCoury Band       Video

Jeff Scroggins & Colorado     Video

Joe Mullins and the Radio Ramblers       Video

Junior Sisk & Ramblers Choice          Video

Ronnie Reno & Reno Tradition              Video

Sideline                                    Video

Sierra Hull                               Video

The South Carolina Broadcasters       Video

Southern Raised               Video

Bluegrass Gospel Sing & Jam with Mike and Mary 

Telefunken Band Competition

Damn Tall Buildings

Five In The Chamber (Now Known as Five ‘N Change)

Man About a Horse

Mile Twelve

Acoustic Stage

Seth Adam                Video

Belle Of The Fall      Video

The CarLeans             Video

Frank Critelli            Video

Heather Fay            Video

The Girls From Ruby Falls      Video

The Hot Flashes        Video

Sarah LeMieux       Video

Daphne Lee Martin     Video

The Meadows Brothers   Video

Podunk Throwbacks       Video

Ponybird                   Video

Jeff Przech              Video

Arms & Voices 

Them Damn Hamiltons    Video

Andy Wakeman                Video

Nancy Tucker   Special Kids show on the Acoustic Stage!

2015- Main Stage

Blue Canyon Boys                                       Video

Chris Jones & The Night Drivers                              Video

Detour                                                           Video

Gold Heart                                                               Video

James Reams & the Barnstormers                        Video

Larry Efaw and the Bluegrass Mountaineers           Video

The New England Bluegrass Band                       Video

The Railsplitters                                                     Video

Sister Sadie                                                           Video

Special Consensus                                                  Video

The Seldom Scene                                                 Video

The Zolla Boys replacing Tumbling Bones                      Video

Bluegrass Gospel Sing and Jam with Mike & Mary    Video

Telefunken Band Competition 

Michelle Canning & Rough Edges

Colebrook Road, Camp Hill

Four Bridges

PossumHaw

The Acoustic Music Stage

Ebin-Rose Trio                                       Video

Five In The Chamber                          Video

The Gail Wade Trio                                Video

Goodnight Blue Moon                           Video

Hannah Fair with The North End Honeys  Video

Heather Fay                                           Video

Krizta Moon                                            Video

The Meadows Brothers                         Video

Michael Day (Formerly of Little Ugly)    Video

Milksop: Unsung                                    Video

Ponybird                                                 Video

Them Damn Hamiltons                           Video

Belle of the Fall with Tracy Walton and Julia Autumn Ford               Video

Tuesday Saints                                     Video

On Deck Sound Studio Showcase – on the Acoustic Stage

David Coffey

Andy Wakeman                                Video

Belle of the Fall with Julia Autumn Ford  and Tracy Walton  Video

Jeff Przech                                       Video

Jay Roberts                                      Video

Seth Adam                                       Video

2014

Three Tall Pines

Jeanette Williams Band

Larry Stephenson Band

Adkins & Loudermilk

The Bankesters

The Steeldrivers

2013 – No Festival Held

2012

The Roys

The Hillbenders

Lonesome River Band

Amy Gallatin and Stillwaters

Eddie & Martha Adcock with Tom Gray

Belfry Fellow (formerly Rockin Acoustic Circus)

Dale Ann Bradley

Dailey and Vincent

Travers Chandler and Avery County

Spinney Brothers

NewTown

Special Consensus

The Grascals

Original New Coon Creek Girls

Kathy Mattea

Band Competition

Jersey Corn Pickers

Poor Old Shine

Hub Hollow

Three Tall Pines

2011

Mac McHale & Radio Gang

Dixie Bee Liners

The Travelin’ McCourys

Fitzmaurice

Danny Paisley and Southern Grass

Steep Canyon Rangers

Mountain Heart

Kate Wilson and the Two Time String Band

Chris Jones and the Nightdrivers

Darin and Brooke Aldridge

Kruger Brothers

Michael Cleveland and Flamekeeper

Doyle Lawson and Quicksilver

Donna Ulisse and the Poor Mountain Boys

Band Competition

The Grass Pistols

Reunion Hill Band

Jim Gaudet and the Railroad Boys

Travers Chandler and Avery County

Grade Adele and the Grand Band

2010

David Davis and The Warrior River Boys

Blackstone Valley Bluegrass

The Expedition Show

Southern Rail

James Reams & Barnstormers

Freight Hoppers

Michael Cleveland and Flamekeeper

The Greencards

Hot Buttered Rum

Packway Handle Band

The Earl Brothers

Next Best Thing

Josh Williams Band

Rhonda Vincent & the Rage

The Gibson Brothers

Ricky Skaggs and Kenfucky Thunder

Band Competition

Chasing Blue

Nitpickers

Crunchy Western Boys

The Crossfire Bluegrass Band

Katie Wilson and the Two Time String Band

Amy Gallatin & Stillwaters

2009

The Lovell Sisters

Bearfoot

Special Consensus

Alison Brown Quarter with special guest Joe Craven

Wells Family Band

NewFound Road

Grasstowne

Del McCoury Band

James King Band

IIIrd Tyme Out

Steep Canyon Rangers

Dailey Vincent Band

Rhonda Vincent & The Rage

Natalie MacMaster

Band Competition

Liberty Bluegrass

Hoe

The Packway Handle Band

Mason Porter

Broken Blossom

2008

Nothin’ Fancy

Gravity

Dale Ann Bradley Band

Cadillac Sky

Auldridge, Lester & Ferguson, Gail Wade, Kene Hyatt, & Marc Roy

Karl Shiflett & Big Country Show

Dailey Vincent Band

Claire Lynch Band

The Muellers

The Infamous Stringdusters

Dan Paisley & Southern Grass

Blue Moon Rising

Steeldrivers

The Larry Stephenson Band

Larry Cordle, Carl Jackson & Jerry Salley

Joy Kills Sorrow

Cherryholmes

Tony Trischka Double Banjo Spectacular with Ron Block, Mark Johnson, Bill Keith, Joe Mullins, Alan Munde and Pete Wernick

Blistered Fingers

Pine Mountain Railroad Gospel

2007

Amy Gallatin & Stillwaters

Hunger Mountain Boys

Michael Cleveland and Flamekeeper featuring Audie Baylock

Jesse McReynolds & Virginia Boys *60 Years in Bluegrass

David Parmley and Continental Divide

The Biscuit Burners

Rhonda Vincent & The Rage

Mountain Heart

Pine Mountain Railroad

Lost and Found

Lonesome River Band

Carrie Hassler & Hard Rain

The Grascals

Dinner Break

Doyle Lawson & Quicksilver

2006

High Range

Hit and Run Bluegrass Band

The Kruger Brothers with special guest Michael Cleveland

Sugar Creek

The Martin Family Band

King Wilkie

Rhonda Vincent & The Rage

Del McCoury Band

Gibson Brothers

Dale Ann Bradley

Special Consensus

Lonesome River Band

Cherryholmes

Sam Bush Band

2005

Too Blue

Larry Stephenson Band

Del McCoury Band

Mike Burns & North Country

Donna Hughes Band

Pine Mountain Railroad

Mark Newton Band

Foghorn Stringband

Alecia Nugent Band

Dale Ann Bradley

Audridge, Stewart and Ferguson w/ Emory Lester and Kene Hyat

Mountain Heart

Doc Watson w/ Richard Watson and Jack Lawrence

Amy Gallatin & Stillwaters

2004

Traver Hollow

Phil Rosenthal & Bluegrass Union

Buddy Merriam & Back Roads

Dale Ann Bradley

Blistered Fingers

Northern Lights w/ Vassar Clements

Jonathan Edwards

Rhonda Vincent & the Rage

Jake Armerding w/ Vassar Clements

Hunger Mountain Boys

The Chapmans

Charlie Waller & The Country Gentlemen

Del McCoury Band

Singing Conquerors

2003

Dudley String Band

Grass Routes

Hickory Project

Amy Gallatin & Hot Flashes

Dale Ann Bradley & Coon Creek

Laurie Lewis Band

Billie Sue & Mill Run

Larry Stephenson Band

Peter Rowan w/ Vassar Clements

Chris Hillman and Herb Pedersen

David Grisman Quintet

2002

Thunder Mountain Bluegrass

Amy Gallatin & Stillwater

Blistered Fingers

Dry Branch Fire Squad

The Larkins

Dale Ann Bradley & Coon Creek

Auldridge, Bennett and Gaudreau

Larry Stephenson Band

Vassar Clements w/ Northern Lights

Jonathan Edwards

Jonathan Edwards w/Northern Lights

Seldom Scene Reunion-

Featuring Tom Gray, John Starling, Ben Eldridge, Mike Auldridge with Larry Stephenson

2001

The Larkins from Dollywood

Blistered Fingers

Northern Lights

Teresa and the Playground

Smokin’ Grass

Auldridge, Bennett & Gaudreau

Hickory Project

The Singing Conquerors

Northern Lights w/ Vassar Clements

Emmylou Harris

2000

Amy Gallatin & Stillwaters

Orange Blossom Bluegrass

The Kruger Brothers from Switzerland

The Judith Edelman Band

Karl Shiflett & Big Country Show

Melanie

1999

Thunder Mountain Bluegrass

Skip Gorman & His Waddie Pals

Eddie & Martha Adcock

Karl Shiflett & Big Country Show 

Unlimited Tradition

Kathy Kallick Band

Chris Thile & Nickel Creek

Peter Rowan & Tony Rice

Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys

1998

Traver Hollow

The Gibson Bothers

Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys

Dave Evans & Riverbend

Dale Ann Bradley & Coon Creek

The Charlie Sizemore Band

Goins Brothers

Tim O’Brien & The O’Boys

Laurie Lewis & Her Bluegrass Pals

1997

Grassroots

Gillis Brothers

Nashville Bluegrass Band

New Vintage

Blue Highway

Claire Lynch & The Front Porch String Band

Lonesome River Band

John Hartford

1996

Case Brothers

Northern Bound

Amy Gallatin & Stillwaters

Bill Emerson and Wayne Taylor Band

New Coon Creek Girls

Larry Sparks & Lonesome Ramblers

Lost and Found

Laurie Lewis & Grant Street 

Mac Wiseman with Lost & Found

John Hartford